НОВОСТИ ФУТБОЛА | СТАТЬИ | ОБЗОРЫ | ВИДЕО | РЕЗУЛЬТАТЫ LIVE | КОНТАКТЫ | КОТИРОВКИ

###Чорноморець - Дніпро 1:2. Тактичний аналіз матчу ###

«Чорноморець» свої останні матчі з лідерами чемпіонату програв, що засвідчило про неготовність команди наразі вести боротьбу за вищі місця в Українській Прем'єр Лізі, але навіть незважаючи на ці невдачі, а також втрату очок у поєдинку проти луганської «Зорі», турнірному становищу одеситів поки що нічого не загрожує. Підопічні Романа Григорчука розташувалися на 5-й позиції, маючи чотири очки переваги над донецьким «Металургом», який йде слідом.

«Дніпро» останнім часом також не тішить хорошими результатами своїх вболівальників. Підопічні Хуанде Рамоса двічі поспіль поступились на своєму полі, а між цими поразками була нічия в Луцьку з «Волинню». Дніпропетровська команда ще залишає за собою шанси на потрапляння в Лігу Чемпіонів, але втрата очок в цьому матчі могла виявитись фатальною. Не міг головний наставник «Дніпра» розраховувати в Одесі на двох центральних півзахисників команди - Руслана Ротаня та Джабу Канкаву, які через пошкодження пропускали цей матч.

Руслан Ротань поділився своїми думками стосовно ситуації в середині колективу на передодні гри - «зараз всі думки потрібно зосередити на матчі з «Чорноморцем». Ще не все втрачено, тому треба чіплятися зубами за кожен наданий шанс. Всі чудово розуміють, що з полтавчанами ми провели не найкращу свою гру, але зараз не час що-небудь аналізувати, потрібно рухатися вперед. Думаю, швидше за все, проблема в психології, адже ніхто не очікував вильоту з Ліги Європи після зустрічей з «Базелем». Настало якесь спустошення, все-таки участь в єврокубках дає величезну мотивацію і для чемпіонату України. Необхідно як можна швидше виходити з цієї психологічної ями».

Формації команд.

Відновлення від травми та повернення в стартовий склад лідера дніпропетровської команди, змусило Романа Григорчука провести певні перестановки в складі свого колективу. На місце правого захисника опустився Лео Матос, замість більш повільного Зубейка, очевидно наставника «Чорноморця» хвилювали швидкісні показники опонента, який мав діяти на правому фланзі захисту моряків, Джа Джедже перейшов на правий фланг півзахисту, також з метою здвоювання флангу з Лео Матосом, плюс цю зону страхував Старгородський. В центрі захисту пара Бергер і Фонтанельо, з ліва Сантана. Политіло з Артемом Старгородським двійка центральних півзахисників, Сергій в якості глибокого плеймейкера, саме він направляє атаки одеситів та задає їм темп, лівий вінгер Сіто Рієра, Бурдужан на вістрі та під ним Бобко – 4-2-3-1, звична формація для «Чорноморця» та 4-4-1-1, при веденні захисних дій.

На малюнку 1, показано формації команд, «Чорноморець» в захисті, «Дніпро» в атакуючих діях.

Хуанде Рамос в зв'язку з відсутністю капітана команди і травми ще одного опорного півзахисника Джаби Канкави, вимушено перевів в опорну зону Євгена Чеберячка, пару якому склав Кравченко, в захисті Дуглас і Мазух в центрі. Стрініч в якості лівого «латераля» з роботою по всьому лівому краю захисту та нападу «Дніпра», Федецький з аналогічними функціями з права, при займанні високих позицій в нападі крайніх «латералей», Чеберячко опускався в низ між двох центральних захисників не допускаючи ситуацій при яких в захисті гостей залишалося б два гравця. Жуліано в позиції атакуючого півзахисника, лівий вінгер Матеус на вістрі Роман Зозуля, та Коноплянка з права – 4-2-3-1, від Рамоса в цьому матчі. Зазначимо, що в матчах проти сильніших суперників наставник дніпропетровців використовує здебільшого систему 4-4-2, але в даному матчі ухил був зроблений на атакуючі дії колективу.

Стартовий пресинг від «Дніпра»

На малюнку 2, стартовий пресинг від гравців «Дніпра».

З перших хвилин гри дніпропетровці запропонували високий пресинг на половині поля «Чорноморця», та заволоділи ініціативою в грі. Завдяки збільшенню кількості гравців зосереджених на атакуючі дії, місцями до семи футболістів підопічним Хуанде Рамоса вдавалось накривати господарів відразу при втраті м'яча, в захисті переходячи на гру в три захисника. Повернення Коноплянки додало гостроти в діях дніпропетровців в атаці, що змушувало одеситів приділяти підвищену увагу до індивідуальних дій Євгена, зосереджуючи в його зоні дій до чотирьох гравців, в протидію зв'язці Стрініч – Коноплянка. Відповідно вільні зони з'являлись на протилежному фланзі захисту «Чорноморця». Та все ж основна загроза воротам Безотосного надходила з лівого крила гостей, де Коноплянку вкрай важко було стримати, хоча Євген і надалі грішить індивідуальним діями, та гра «Дніпра» з ним та без нього суттєво відрізняється.

Відео – «Чорноморець» - «Дніпро». Пресинг

На малюнку 3, показано компактність побудов «Дніпра» відстань від нападників до захисників складає 25 метрів, що дозволяє швидко перебудовуватись та не давати супернику часу та простору для прийняття рішень.

Як і в грі проти «Динамо» програвши боротьбу за центр, яку моряки намагались вести на перших хвилинах, атаки одеситів розвивались завдяки швидкому виходу з захисту в атаку, при перехопленнях м'яча і швидкому переході в атаку після стандартних положень біля власних воріт. Високо розташований Сіто Рієра на лівому фланзі нападу, якого встигав підтримати Джа Джедже з правого флангу, та Бурдужан, отримали декілька разів ситуації три в три, що правда їм не вдалось їх використати на власну користь, чого не було в попередніх матчах проти лідерів нашого чемпіонату.

При значній перевазі в території, створенні тиску на захисні побудови суперника, перевазі в володінні м'ячем «Дніпро» пішов на перерву поступаючись в рахунку, цього разу вже одеській команді, завдяки фактично одному стандартному положенню біля воріт Лаштувки, але на цьому ми зупинимось в окремо в відео аналізі.

Відео – «Чорноморець» - «Дніпро». Гол Джа Джедже

При розіграші стандартних положень в захисті використовується три типи захисту:

• Зонний ( 6-7 гравців в залежності від кількості атакуючої групи суперника розташовуються перед воротами на відстані 2-3 метри, 4 в воротарському майданчику 2-3 над ними)
  • Персональний (персональна - індивідуальна опіка суперників)
  • Зонно-персональний (змішаний тип захисту, 4 гравця розташовані в воротарському майданчику в зонах, решта грають персонально по суперниках)

Одним з недоліків персонального захисту при розіграші стандартних положень, який застосовує дніпропетровський клуб (зрештою як і ще 14 клубів в УПЛ) є складність протидії схрещуванню гравців нападу, в даному випадку на повторі голу видно, що Григорчук просить застосувати саме цей елемент при розіграші стандартного положення і не зважаючи на те, що елемент не був відпрацьований до кінця, одесити завдяки командному руху на ближню стійку, звільнили від опіки відразу двох футболістів в штрафному майданчику суперника.

Це не заклик до українських клубів переходити на зонний чи зонно-персональний тип захисту по прикладу «Бундес-Ліги», а лише протилежна точка зору, по відношенню до тієї, яка активно нав'язується з засобів масової інформації за допомогою групи українських тренерів.

Потрібно сказати, що це був перший тайм в якому дніпропетровці нагадували себе осіннього зразка. З великим об'ємом роботи на полі з пресингом та значно меншою кількістю браку аніж в попередніх поєдинках. Безперечно це пов'язано з поверненням лідера команди в основний склад і якістю поля, як не дивно це був перший матч після перерви в чемпіонаті, який дніпропетровців провели на хорошому полі.

Формації команд. Другий тайм

По перерві Рамос провів заміну, замість Чеберячка, який діяв на місці опорного півзахисника, та на місці центрального захисника, зміщуючись між Дугласа та Мазуха при атаках «Дніпра» вийшов Селезньов, це привело до перебудови півзахисту та нападу дніпропетровців. Жуліано опустився в опорну зону з метою направляти атаки гостей, Кравченко який в першому таймі грав вище над Чеберячко опустився в низ під Жуліано, Селезньов зайняв місце відтягнутого другого форварда, тут був ризик від Хуанде Рамоса з розподілом гравців номінально 5 на 5 в захист та напад, фактично «Дніпро став діяти з чотирма нападниками, залишаючи в центрі поля двох півзахисників проти трьох в «Чорноморця».

Григорчук знову ж таки, як і в матчі проти «Динамо» був не задоволений діями своїх підопічних в першому таймі та одесити провели в роздягальні значно більше часу, але ситуація повторилась. «Дніпро» і в першому таймі мав перевагу в території та володіння м'ячем, але господарі поля зберігали необхідну компактність при веденні захисних дій, з початком другого тайму з'явилась нервовість та не впевненість в власних діях, не відкидаючи заслуги Рамоса, який пішов на збільшення тиску на ворота Безотосного завдяки збільшенню гравців групи атаки, можемо вести мову, що Роман Григорчук поки не може владнати з психологією одеситів, яка б дозволяла проводити матчі з лідерами чемпіонату рівно на протязі всього ігрового часу.

Збільшення тиску на центральну вісь «Чорноморця» від Зозулі і Селезньова відволікала увагу Старгородського від зони дій Коноплянки, та змушувала одеситів звужувати захисні побудови, що призвело до створення більшого простору на флангах і, особливо, на фланзі, де діяв Коноплянка. Залишаючи ситуації два в два, Матос з Джедже, проти Стрініча і Коноплянки. Чим відразу скористались дніпропетровці. Завдяки індивідуальним якостям Євген легко знаходив та створював для себе позиції для ударів, прострілів та кросів в штрафний майданчик, іноді дозволяючи собі відверто перетягувати м'яча, що шкодило командним діям.

На малюнку зображений епізод, який передував голу Матеуса, Коноплянка отримує м'яч на лівому фланзі нападу дніпропетровців, до нього зміщується Матос, та страхувати виходить Бергер, відповідно лінія захисту «Чорноморця» звужується, Фонтанельо зміщується ближче до позиції правого центрального захисника, до Селезньова. Сантана переміщається в позицію лівого центрального захисника до Зозулі, Матеуса в даному епізоді повинен був «взяти» лівий півзахисник, який при звуженні захисту має займати позицію лівого захисника.

Пропущений гол, спрацював позитивно на підопічних Григорчука, їм вдалось вирівняти гру завдяки, в першу чергу, кількісній перевазі в центрі поля, яка вказана на малюнку «формації команд, другий тайм» вище, з чим і був пов'язаний ризик від Хуанде Рамоса, та відсунути гру від власних воріт і нав'язати боротьбу в другій зоні футбольного поля, що дозволяє при перехопленнях м'яча проводити швидкісні атаки з підтримкою більшої групи футболістів. Це змусило Коноплянку та Матеуса опуститись нижче по полю. Більше шансів для підключень в атаку отримав Лео Матос, а «Дніпро» зосередив свої дії на флангових контратаках, гра отримала двосторонній характер, з шансами для обох колективів. Та все ж вища індивідуальна майстерність окремих виконавців несла значно більшу загрозу воротам Безотосного, що в кінцевому результаті закінчилось голом від Романа Зозулі та закономірною перемогою дніпропетровського «Дніпра».

Відео - «Чорноморець» - «Дніпро». Огляд

Підсумок

Дніпропетровський «Дніпро» здобув вкрай важливу для себе перемогу з огляду на боротьбу за лігочемпіонське місце. Рамос потихеньку виводить команду з психологічної ями, в яку вони потрапили після неочікуваної поразки від швейцарців, та невдалого старту другої частини чемпіонату. Важливим моментом є продемонстрована інтенсивність гри та здатність здійснювати пресинг на протязі більшої частини матчу, що має свідчити про хороші кондиції гравців, які вони набирали під важливі матчі сезону. Також варто відзначити перебудову від Хуанде Рамоса, яка відбулась в другому таймі, акцент на високий пресинг від групи атакуючих гравців, гру з високою лінією оборони, та активну гру від двох флангових латералів, чого не було в «Дніпра» минулого року. А перевага віддавалась одному флангу та зв'язці Стрініч – Коноплянка, в той час, як Мандзюк, який переважно діяв на правому фланзі захисту, формував трійку захисників з двома центральним.

Роман Григорчук знову не наважився впливати на гру за допомогою замін, поки результат не заставляв його це робити, неприємним дзвіночком має стати повернення в гру після перерви та психологічна слабкість одеського колективу, нездатність рівно проводити матч на протязі всього часу гри. Очевидна необхідність «Чорноморця» і в виконавцях центральної частини поля, отримавши кількісну перевагу вони не змогли нею розпорядитись, особливо що стосується позиції шостого номера, в пару до Политіла. Залишається сподіватись, що в Романа Григорчука є напрацювання які допоможуть одеситам вийти на більш якісний рівень, а в керівництва кошти для підсилення колективу, з огляду на єврокубкові перспективи «Чорноморця».